Вже мало хто стане сперечатися з тим, що більшість проблем зі здоров’ям пов’язані зі способом життя. Набагато простіше зберегти здоров’я, ніж усе подальше життя безуспішно намагатися його поправити. Із цим твердженням майже ніхто не сперечається, та мало хто надає йому справжнього значення.
Поняття здоров’я й краси нерозривно пов’язані одне з одним. Не можна піклуватися про красу, зневажаючи здоров’я. Адже краса часто є результатом доброго здоров’я. Тому, якщо ви дбаєте про свою зовнішню привабливість, вам потрібно вести здоровий спосіб життя, який допоможе зберегти здоров’я. Здоровий спосіб життя складається з правильного харчування та фізичних вправ. Вправи необхідні і для здоров’я, і для краси. Виконуючи їх, ви позбудетеся зайвих кілограмів, зробите м’язи більш пружними. Але важливо правильно добирати комплекси вправ, за якими ви займаєтеся. Спочатку потрібно визначитися, чого саме ви хочете від вправ: зміцнити серце, стати гнучкими, схуднути. І лише потім обирати потрібні вправи, що допоможуть якомога швидше повернути вам і здоров’я, і красу. Ведучи здоровий спосіб життя, приділяючи щодня трохи часу власному здоров’ю, ви можете бути певні: ваша краса не затьмариться. Але, крім краси тіла, існує і духовна краса. І здоров’я буває як фізичне, так і моральне.
Давайте поглянемо на свій спосіб життя, а головне, з’ясуймо, чому ви хворієте чи невдоволені собою.
Починаючи з дитинства і протягом усього свідомого віку, ви постійно чуєте про те, що шкодить здоров’ю, намагаєтеся діяти відповідно до порад лікарів, дієтологів, тренерів із фітнесу, та це не завжди виходить. А причини завжди однакові: небажання або фізична неможливість усе виконати. Підводить сила волі, здається: «Сьогодні з’їм щось жирне, а завтра подвою фізичне навантаження, і ця слабкість ніяк на мені не позначиться».
Людське тіло — дуже розумний механізм, створений природою. Воно настільки тонко відчуває, реагує та запам’ятовує всі зовнішні й внутрішні впливи, що обманути його неможливо. Усі системи організму взаємопов’язані.
Отже, ви з’їли жирну їжу на вечерю, а наступного дня завзято попрацювали у тренажерному залі або фітнес-клубі. Вам здається, що головна проблема — це зайві калорії, отримані вчора, і ви їх «відпрацювали».
Що ж насправді відбувається в організмі?
Жирна їжа впливає:
- на клітини (жирові відкладення, зокрема й у вигляді целюліту);
- на печінку (може сприяти холециститу);
- на стінки судин (звуження просвіту судин через холестеринові бляшки, що, своєю чергою, призводить до недостатнього надходження крові до тканин і органів, спричиняє кисневе голодування, тобто органи не отримують достатнього живлення для нормальної роботи. А якщо цим органом виявиться головний мозок?).
А що ж із вашим збільшеним фізичним навантаженням? Якщо у вас недостатньо досвіду або поганий тренер, багато вправ ви виконуєте неправильно або сама фітнес-програма вам шкодить. Це призводить до різних, хай навіть мікроушкоджень, які не помітні, але все одно накопичуються та виводять із ладу суглоби, міжхребцеві диски, провокують загострення хронічних або досі непомітних захворювань. Недалеко й до хірургічного втручання для усунення серйозних проблем, що заважають повноцінному життю.
Інколи люди свідомо роблять речі, які руйнують організм, наприклад, палять. Вони знають, що жертвують здоров’ям, але що отримують натомість, чому продовжують палити? Залежність! Про неї поговоримо окремо, адже це велика тема, що поєднує психологічну та фізичну потребу організму в цій отруті.
Гаразд, а як же уникнути спокуси? Чому сила волі не завжди допомагає? Чи можна обійтися без залізної сили волі, щоб вести здоровий спосіб життя?
Для здорового способу життя вам не потрібна «залізна» сила волі.
Вам необхідні:
- Бажання добре почуватися та мати гарний вигляд.
- Знання, підкріплені даними наукових досліджень.
- Здоровий глузд, аби втілювати набуті знання у життя.
На перший погляд усе елементарно! Немає нічого простішого: захотіти, дізнатися і, не напружуючись, усе виконувати. Але тут вас може спіткати розчарування. Не думайте, що все дуже легко. Певних зусиль від вас усе ж вимагатиметься. Адже йдеться не про те, щоб провести «показові виступи» перед друзями під гаслом «Як я стежу за своїм здоров’ям», а про зміну стилю життя.
Відмовитися від старих звичок не так просто, але мозок людини влаштований дивовижно. Якщо правильно підходити до зміни способу життя, то спочатку ви усвідомите, навіщо вам це потрібно: жити довго, бути стрункими, не хворіти чи просто перебувати в гармонії із собою та природою. Останнє найвірніше, адже ви — частина природи, підсвідомо це відчуваєте, та свідомість «потопає» у нових технологіях й урбанізації, блокуючи природну потребу організму жити за законами природи. Це і призводить до збоїв у функціонуванні організму як єдиної системи. Усвідомивши це, ви зможете почати жити за новими правилами, що ведуть до гармонії.
Ви здатні усвідомити, що здоровий спосіб життя вести потрібно і можливо!
Щодо теоретичної частини опанування нового стилю життя: на сайті ви знайдете інформацію про міфи та омани, які наука спростовує завдяки появі нових технологій і методик, а головне — зміненому підходу до лікування та профілактики захворювань. В інших статтях ми поговоримо про нові напрямки в різних галузях здоров’я людини, як фізичного (фітнес, харчування, хвороби тощо), так і психічного (депресія, залежності, комплекси тощо).
Люди цивілізованих країн стали уважніше ставитися до свого здоров’я. Бути здоровим стає модно.
На Заході здоровий спосіб життя — уже стандарт. Багато американських компаній облаштовують тренажерні зали в офісах, а особливо прогресивні (наприклад, DGS Ink.) виплачують премії тим працівникам, які регулярно займаються в залах. У нас турбота про здоров’я підлеглих поки що рідкість. Та дбати про свою зовнішність — уже правило. За даними компанії «РосБізнесКонсалтинг», сьогодні 34,3% чоловіків-бізнесменів відвідують салон краси кілька разів на місяць. Для порівняння, серед жінок таких лише 16,8%. Ще 6–8 років тому салонів краси було небагато, їх відвідували досить заможні люди, і це розцінювалося як ознака успішності й достатку.
Зараз салони зустрічаються на кожному кроці, і продовжують відкриватися нові. Вартість послуг у них залишилася приблизно на тому самому рівні, що і кілька років тому. Просто змінилося ставлення до власної зовнішності, зросли вимоги до зовнішнього вигляду.
Із «дорослішанням» українського бізнесу прийшло усвідомлення того, що здоров’я — перша й необхідна умова для ведення справ. Причому важливий як внутрішній стан, так і здоровий зовнішній вигляд. За даними того ж дослідження International Business Owners Survey, у 2005 році 57% керівників у всьому світі відчували сильний стрес на роботі. Це на 18% більше, ніж у 2004-му. Наприклад, на Тайвані цей показник сягав 90%. Водночас свіжий, підтягнутий та головне здоровий вигляд — запорука успіху в бізнесі. Менеджер, будучи обличчям компанії, у наш час просто зобов’язаний добре виглядати.
Обидва фактори — внутрішній і зовнішній — призвели до того, що спортивний клуб став невіддільним атрибутом ділового життя. Для сучасної людини, яка веде досить інтенсивний, насичений подіями спосіб життя, надзвичайно важливо почуватися в формі. Це поняття охоплює і впевненість у своєму зовнішньому вигляді, і добре самопочуття, і певний стиль життя. Мода на здоровий спосіб життя є головною відмінністю від ситуації десятирічної давності. Зараз престижніше проводити вільний час у тренажерних залах, а не в кулінарних поєдинках гурманів. Бізнесмени дедалі більше часу проводять у салонах краси та фітнес-клубах, зміцнюючи моду на здоровий спосіб життя.
Ви також можете належати до кола здорових і модних людей! Дійте!
Здоровий спосіб життя
Здоровий спосіб життя увійшов у моду. На ринку — бум товарів і послуг, покликаних задовольнити прихильників велнесу. Але весь асортимент «здорових» послуг не по кишені навіть досить забезпеченим жінкам. На щастя, існують прості, перевірені часом правила — справжні «заповіді» здоров’я. Ці істини прості, і їх треба не тільки знати, а й застосовувати, аби вони пішли нам на користь. Перевірте груди, сходіть до гінеколога, запишіться до спортклубу. Одного розуміння того, що це необхідно, замало. Це справді треба робити.
1. Висипайтеся
Дослідження показують, що люди, які сплять по 4 години на добу, набирають зайву вагу. За статистикою, жінки сплять у середньому 6 годин 41 хвилину на добу, і цього, звісно, замало. Вчені виявили, що якщо людина залишає на сон лише 4 години на день, вона починає набирати вагу й до старості отримує діабет. Визначте свою індивідуальну потребу у сні. Для цього, перебуваючи у відпустці, проведіть тижневий експеримент: на початку тижня спіть, скільки захочете, фіксуйте час сну. Наприкінці тижня приділяйте сну стільки ж годин, скільки й зазвичай у робочі дні. Обчисліть середню тривалість сну — вона й буде близькою до вашої реальної потреби. Уникайте кофеїну, алкоголю й інтенсивних вправ перед сном, лягайте та вставайте в один і той самий час — дотримуйтеся режиму.
2. Припиніть «худнути з понеділка»
За незбалансованого низькокалорійного раціону внаслідок «ефекту маятника» втрачені кілограми повернуться з надлишком, і ви надовго потрапите в замкнене коло циклічного схуднення й набору ваги. Крім болісної психологічної залежності від дієти, вам загрожують неприємності з серцево-судинною системою, особливо в період менопаузи. За «скачучого» режиму харчування скорочується приплив крові до серця, що може спричинити серцеві напади, які, за словами науковців, є найчастішою причиною смерті.
Перехід до здорового способу життя, що включає фізичні вправи й передбачає зниження ваги приблизно на 0,5 кг на тиждень, — набагато більш реалістична довгострокова стратегія. Записуйте все, що ви їсте, і змінюйте свій раціон поступово. Скоротіть споживання енергії хоча б на 200 ккал на день (це кілька печив або 2 столові ложки заправки до салату) — і ви зможете втратити до 9 кг за рік.
3. Регулярно оглядайте власні груди
Деякі лікарі ставлять під сумнів доцільність самоперевірок, заявляючи, що мікроскопічні злоякісні пухлини неможливо відчути на дотик. Проте, оскільки більшість жінок роблять мамограму вкрай рідко, періодичний самоогляд дає результати (відзначено, що таким чином виявляється більшість новоутворень). Найкраще — зрозуміти, яким є нормальний стан ваших грудей, і щомісяця його перевіряти. Як проводити самоогляд, читайте у статті «Опасная находка» на с. 72 цього номера Shape. Під час візиту до гінеколога також попросіть лікаря оглянути ваші груди. Ця процедура триває приблизно 10 хвилин і її обов’язково слід робити раз на три роки.
4. Займайтеся спортом
(читання спортивного журналу не зараховується)
Дві третини жінок ведуть малорухливий спосіб життя, а це перевірений спосіб скоротити власне життя. Але щоб «оживити» тіло, достатньо 3–4 періодів фізичної активності на тиждень. Якщо ви лише починаєте, вам вистачить 15 хвилин легкої аеробіки. Поступово збільшуйте час до 30 хвилин, потім переходьте до 45-хвилинних тренувань. Якщо ви хочете схуднути, займайтеся 4 рази на тиждень і більше.
Силові тренування допоможуть розвинути основні групи м’язів, поліпшити поставу й знизити ризик травм, а також регулювати власну вагу. Між тренуваннями обов’язково залишайте день для відпочинку та відновлення.
5. Приймайте вітаміни
Збалансований раціон забезпечує організм усіма необхідними поживними речовинами, але вживання мультивітамінів і мікроелементів — це розумна (а часом і обов’язкова) пересторога. За порадою спеціаліста виберіть оптимальний препарат і ні в якому разі не перевищуйте призначену дозу. Надмірні кількості вітамінів можуть радше зашкодити, ніж принести користь. Важливо пам’ятати, що більшості жінок потрібно не менше 1000 мг кальцію на день. Максимальна його кількість міститься у твердих сирах, селері, насінні кунжуту, мигдалі й сардинах.
6. Частіше відвідуйте гінеколога
Насамперед здайте аналізи на весь спектр венеричних захворювань. Запущені хламідіоз або гонорея призводять до безпліддя (кожен сьомий випадок безпліддя — їхній наслідок). Сексуально активні жінки віком до 30 років мають проходити перевірку щороку. Також пройдіть тест на наявність вірусу папіломи людини (HPV). Усунення цього вірусу — найкращий захист від раку шийки матки, який щороку вражає тисячі людей. За раннього виявлення хвороба майже стовідсотково виліковна. Якщо після всіх можливих тестів ви переконалися, що у вас усе гаразд, повторюйте обстеження кожні два роки.
7. Слідкуйте за талією
Забудьте про складні фітнес-тести й прилади. Звичайний сантиметр допоможе визначити, чи відповідає ваша вага заповітам здоров’я. Окружність талії понад 89 см свідчить про ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Італійські вчені з’ясували, що серед 460 обстежених людей підвищений тиск частіше спостерігався саме у тих, чиї показники талії перевищували цю цифру. Звісно, можна бути досить великою, але активною людиною. Утім, доведено: вправи продовжують життя людям із надмірною вагою, але не усувають повністю негативних наслідків зайвих кілограмів. Тож поспішайте привітати себе з рішенням вести активний спосіб життя.
8. Знімайте лінзи на ніч
Приблизно 50 тисяч людей на рік страждають на кератит (запалення рогівки ока), що може призвести до втрати зору, тільки через те, що вони сплять у контактних лінзах. Так, нові лінзи для тривалого носіння забезпечують доступ кисню до рогівки й на них накопичується менше бактерій, але залишати їх на ніч усе одно небезпечно. До речі, приймати душ і плавати в лінзах також не рекомендують.
9. Киньте сигарету!
Нікотин скорочує життя та погіршує стан шкіри обличчя. Багато хто й досі вважає, що «почуття впевненості у власних силах» (за опитуваннями, це найважливіше для тих, хто палить) і приглушений апетит варті ризику виникнення раку й серцево-судинних хвороб. Проте факти такі: жінки звикають до нікотину швидше за чоловіків і їм набагато важче позбутися цієї шкідливої звички. Спостереження за 250 тисячами людей показали, що вага курців-жінок у середньому на 2–3 кг нижча, зате ймовірність серцевого нападу у них на 80% вища.
На жаль, міфи про те, що можна прийняти вітамін С чи пів години побігати, аби нівелювати шкоду від сигарети, не мають наукового підґрунтя.
10. Їжте фрукти й овочі
Правило 8 порцій овочів і фруктів на день у реальному житті виконує лише чверть жінок. Наполегливо радимо приєднатися до них! Дефіцит антиоксидантів та інших корисних речовин рослинного походження в організмі призводить до постійного нездужання, а згодом — до хвороб. Ми набираємо вагу через нестачу клітковини в раціоні. Вітаміни в таблетках не можуть компенсувати брак фруктів і овочів, що містять специфічні фітоелементи, роль яких у біохімічному обміні лише починають вивчати.
РЕЦЕПТИ ЇХНЬОЇ МОЛОДОСТІ
АВСТРАЛІЙКИ
У більшості австралійців є домашні тварини, що сприяє зниженню рівня холестерину, кров’яного тиску та підвищенню імунітету. Найбільша користь — від собак, адже з ними треба гуляти. Утім, навіть рибки гупі поліпшують самопочуття.
Австралійки надають перевагу тренуванням на свіжому повітрі. Так вони спалюють на 32% більше жиру. Щоденні 15-хвилинні заняття на сонці дають запас вітаміну D.
ЯПОНКИ
Представники найздоровішої нації на планеті, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, не дозволяють собі безконтрольних застіль. За статистикою, вони споживають на 30% менше калорій, ніж європейці. У їхньому раціоні багато риби, соєвих продуктів і водоростей, у середньому 7–10 порцій овочів і фруктів на день. Основний напій — зелений чай. Улюблені види спорту — йога й тай-чи — спрямовані не на нарощування мускулатури, а на гармонійний розвиток тіла і духу.
ФРАНЦУЖЕНКИ
Вони найчастіше серед європейців беруть лікарняні. Французи — третя у світі нація за рівнем здоров’я. Тут найкоротший робочий день, що позитивно впливає на імунітет. Француженки можуть похвалитися одним із найнижчих показників ожиріння. На думку вчених, причина — любов до домашньої кухні: це дає змогу уникати шкідливих консервантів і «готових вечерь». У щоденному раціоні французів — багаті на антиоксиданти сухі вина й сири.
ІТАЛІЙКИ
Існує безліч способів завести невеличкий роман — італійки в цьому майстри. Неупереджені дослідження показали, що жінки, яким щастить у коханні, можуть похвалитися більш стійкою імунною системою та живуть довше. Флірт підвищує рівень «гормонів гарного настрою» — ендорфінів, що знижують тиск і заспокоюють пульс. У поважному віці це дає дивовижний ефект, полегшуючи боротьбу з недугами. Великі романтики, італійці вміють берегти сімейні цінності. Їм подобається перебувати в атмосфері кохання, тож вони багато часу проводять у колі родини. Якщо ви ще самотні або ваші стосунки зайшли в глухий кут, приготуйте справжні спагеті, знайдіть нового друга й скажіть «Ciao!» усіляким депресіям і стресам.
НЕПАЛЬСЬКІ ЖІНКИ
Буддійська культура привчила місцевих красунь до думки, що щастя не полягає в дорогій сумці, розкішних туфлях і модній косметиці. Вони приділяють увагу фундаментальним речам — таким, як здоров’я, сила духу та спокій. На думку психологів, люди, зациклені на багатстві, значно менше щасливі за тих, для кого матеріальні цінності не мають такої ваги. Буддисти багато часу присвячують медитації — це позбавляє людину метушні. Відчуття зв’язку з вищими силами робить нас менш вразливими до дрібних негараздів.
Джерела: companion.ua,
Фото: Pixabay.com